Logo Tasarım

Logo tasarı çok geniş bir yelpazede ki işletmeler için önemli bir grafik tasarım hizmetidir. İşletmeler markaları için hazırlanan logo tasarımları ile hedef kitlelerinin aklında yer ederler. Bu yüzden iyi hazırlanmış bir logo tasarımı ile markalaşma üzerine önemli bir adım atmış olursunuz. Logo işletmeler için müşterileri ile iletişime geçtikleri ilk tanıtım ürünüdür. Bu ürünün doğru ve işlevsel bir şekilde hazırlanmış olması kullanış açısından önemlidir.

Logo Tasarımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Logo tasarımı hazırlanırken bu işi alanında uzman bir tasarımcının yaptığından emin olmalısınız. Çok ucuz fiyat veren kişi veya kurumlarla çalışılmamalıdır. Bu nedenle tasarımcıdan veya tasarım ofisinden geçmiş yaptıkları çalışmalara ait gerçek referanslar istemelisiniz. 

Özellikle uygun fiyat veren, ucuz fiyat teklifleri ile logo tasarımı yaptırırsanız, stok çalışmalara ait veya başka firmaların logolarına ait kopya tasarımlar ile karşı karşıya gelebilir bu durumda markanıza ciddi zarar vermiş olursunuz.

Logo Tasarım Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Logo tasarım fiyatları tasarımcı veya tasarım ofisinin insiyatifi ile belirlenir. Tasarım için harcanan mesai ve oluşturma süreci logo tasarım fiyatını belirler. Ayrıca tasarımcının mesleki tecrübesine göre de tasarım fiyatı belirlenir. Markanızın görsel ikonunu oluşturacak olan bu çalışma için ne kadar zaman harcanırsa o kadar özgün ve değerli bir logo tasarımına sahip olacaksınız demektir.

Fiyatlar

  • Serbest Tasarımcı (750 TL - 2000 TL)
  • Tasarım Ofisi (1500 TL - 5000 TL)
  • Reklam Ajansı (5000 TL - 10.000 TL)

Logo Tasarım Tesliminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Logo tasarım çalışmaları işletmenize sunulduğunda bu tasarımlar arasında dilediğiniz revizyon talepleri yapılmalıdır. Yapılan revizyonlar sonunda nihai kararı verdiğinizde, hazırlanan logo tasarımları arasında sadece 1 adet logo tasarımını satın almak için karar vermelisiniz. Tasarımcı veya tasarım ofisi veya reklam ajansı ile yaptığınız anlaşma sadece 1 adet logo tasarımı içindir. 

Karar verilen logo tasarımının tüm orijinal formatlarının ve baskı için kullanıma hazır pdf formatının tesliminin tarafınıza yapıldığından emin olun. Ayrıca markanız için hazırlanan logo tasarımının tüm tasarım tekliflerinin orijinal olduğunu ve firmanıza ait olduğunu taahhüt eden yazılı sözleşmeyi almayı unutmayın. 

Logo tasarımında kullanılan renklerin renk kodları, yazı fontunun adı ve lisansı, açık ve koyu zeminler üzerinde okunaklı olduğu formatları mutlaka tasarımcıdan teslim alınmalıdır.